Yusuf Kısa İranlı işadamlarını dolandırdı

yusuf kısa , yusuf kısa kimdir , yusuf kısa kktc

“İstediğiniz kredi vereceğim” vaadi ile kredi başvurusunda tespit edilenişadamlarından sigorta ve masraf adı altında yüklü miktarda paralar alan ve ardından “uygun değildir” diyerek kredi vermeyen ve aldığı paraları da iade etmeyen Yusuf Kısa şimdi de İranlı işadamlarını dolandırdı
GİFA isimli güya finans ve kredi şirketinin sahibi Yusuf Kısa işadamlarını dolandırmaya sürüyor.
İzmirli işadamı Yıldırım Kerman’ı “sana 8 milyon Euroluk kredi sağlayacağım” diyerek 300 bin Euro dolandıran Yusuf Kısa, şimdi de aynıtekniği kullanarak İranlı işadamlarını dolandırdı.
YÖNTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Yusuf Kısa para karşılığında kimi gazeteler ile haber sitelerinde yayınlattığı haberlerde “GİFA şirketinin Suudi Arabistan, Tunus, Fas, Türkiye ve başka ülkelerdeki işadamlarına milyarlarca Euro kredi verdiği” yalanını belirtirken, Nijjeryalı ve Pakistanlı öğrencilerle çektirdiğiresimleri da “Yabancı işadamları ile kredi anlaşması imzaladık ” şeklinde yayınlatıyor.
14 MİLYAR EUROLUK KREDİ YALANI
Yusuf Kısa geçen sene yaptığı izahlarda da “GİFA şirketinin 2016seneninde 7 milyar Euro’luk kredi verildiğini ve 2017 seneninde da 14 milyar Euro’luk kredi vereceği” yalanını belirtirken, geçen sene yanlızca420 TL vergi ödediği meydana çıktı.
İRANLI İŞADAMLARI
İranlı işadamlarının kredi aradığını öğrenen Yusuf Kısa, bu işadamları ileilişkiye geçerek, istedikleri krediyi derhal verebileceğini ifade etti.
Yazışmalardan ardından işadamları KKTC2ye geldi ve Yusuf Kısa ile görüştü.
Yusuf Kısa, 15 milyon Euro’luk krediyi derhal verebileceğini belirtirken, İranlı işadamlarından sigorta ve masraf adı altında 470 bin Euro aldı.
Ama ne var ki aradan aylar geçmesine karşın, Yusuf Kısa mevzubahiskrediyi vermediği gibi, aldığı parayı da iade etmedi.
Dolandırıldıklarını anlayan İranlı işadamları da Yusuf Kısa ile ilgili dava açmak içersinde harekete geçti.
YILDIRIM KERMAN
Yusuf Kısa doğrulusunda aynı yöntemle dolandırılan İzmirli işadamı Yıldırım Kerman da Yusuf Kısa ile ilgili dava açmak içersinde KKTC’ye geliyor.
Kerman, KKTC’ye geldiği zaman medya toplantısı düzenleyerek elindeki belgeleri gösterecek ve sebep dolandırıldığını anlatacak.
KİM BU YUSUF KISA?
Küçük yaşta ailesi eşliğinde Londra’ya yerleşen Yusuf Kısa, uzun senelerbir fırıncının yanısıra çalıştı.
Daha ardından kredi-finans işlerine girdi.
Önce Fransa’ya ardından da Moskova’ya kaçtı.
Moskova’dan da kaçmak mecburiyetinde kalınca, Kıbrıs’a geldi ve Pile2ye yerleşti.
800 Bireyi DOLANDIRDI
Pile’de güya finans şirketi kuran Yusuf Kısa, “50 KL karşılığındadilediğiniz krediyi vereceğim” diyerek 800 şahıstan toplamda 40 bin KL topladı.
Kredi vermediği gibi aldığı paraları da iade etmedi.
Hakkında birçok dava açılan Yusuf Kısa KKTC polisi doğrulusunda bir gece zamanı evinden alındı ve don-gömlek durumda çuvalayerleştirilerek KKTC’ye getirildi.
Evinden alındığında ise Yusuf Kısa’nın üstünde Rum Idaresidoğrulusunda ruhsatı verilen tabanca vardı.
GİFA’YI KURDU
Uzun seneler sesi nefesi çıkmayan Yusuf Kısa 2012 seneninde GİFA şirketini kurdu ve kredi-finans işlerine yine girdi.
“Kredi vereceğim” diyerek işadamlarını dolandırmaya başladı.
YENİ BAKIŞ
Yusuf Kısa aynı zamanda YENi BAKIŞ isimli bir de güya gazete kurdu.
Aylık gideri tahminen 200 bin TL olan ve satışı ile reklam gelirleri yok denecek kadar az olan bu gazeteyi ise kimin finanse ettiği bilinmiyor.
İFTİRA VE YALANLAR
Yusuf Kısa’nın sahibi bulunduğu bu güya gazete, hükümete, bakanlara, işadamlarına , polise ve savcılara yönelik yalana ve iftiraya dayalı , gerçek dışı haberler yayınlıyor.
Bu nedenle de ile ilgili pekçok dava açılmış halde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*